HISTÓRIA - SPEVÁCKY ZBOR HRON

Prejsť na obsah

HISTÓRIA

Spevácky zbor HRON je vokálne amatérske teleso, píšúce svoju históriu od roku 1949. Za dlhé roky existencie zbor pôsobil pod vedením Antona Krištofa, Jána Šveca, Jozefa Hegera, Dušana Dobríka, Tibora Sedlického, Dariny Turňovej, Violy Lutonskej. Od januára 1998 je dirigentom a umeleckým vedúcim zboru Peter Bibza.

Prvé vystúpenie pripravil dirigent Anton Krištof 28. mája 1950, kedy sa spevokol zúčasnil na VII. celoslovenskej speváckej súťaži v Martine.

Dramaturgia zboru je orientovaná na interpretáciu diel všetkých štýlových období, od renesancie po súčasnosť, s dôrazom na diela slovenských autorov.

Nové smerovanie začalo v januári roku 1998, keď si speváci zvolili za dirigenta mladého, ambiciózneho dirigenta Petra Bibzu.

HRON je nositeľom viacerých významných ocenení získaných na domácich aj zahraničných podujatiach.

V  čase  výrazných umeleckých úspechov bol od roku 1995  predsedom SZH vynikajúci organizátor  Ing. Ján Jurčák a v jeho práci pokračuje od roku 2006 Jozef Kráľ a jeho nasledovníčkou v súčasnosti je Mgr. Veronika Hamšíková.

Roky 2009-2010 boli obdobím, kedy Spevácky zbor HRON dovŕšil  60 rokov od svojho vzniku.


Pri tejto príležitosti bola vydaná limitovaná edícia poštových známok

V marci roku 2013 spevácky Zbor Hron reprezentoval Slovenskú republiku na oslavách 20. výročia vzniku Chorvátska a Slovenska a vzájomného priateľstva za účastí politickej a kultúrnej elity.  V júni 2013 sa teleso zúčastnilo prestížneho medzinárodného súťažného festivalu Cracovia Cantans v poľskom Krakove.
Návrat na obsah